Čtyřikrát žena, čtyřikrát bohyně

Možná znáte ze svého okolí milou, komunikativní a kreativní ženu, která se rázem dokáže změnit v protivnou, plačtivou nebo agresivní babu, se kterou není radno si zahrávat. Každý už ví, že ženy jsou proměnlivé a nevyzpytatelné – jednou unavené a náladové, jindy naopak překypují nápady a zahrnují ostatní nekonečnou láskou.

Uvedené protipóly se v životě ženy pravidelně opakují. Během jednoho měsíce se tak setkáváme s mladou a energickou dívenkou, se zralou a láskyplnou matkou, s kritickou a melancholickou čarodějkou i stařenou, která potřebuje odpočinek.

Tyto čtyři dámy jsou v každé z nás. Hlásí se o slovo v závislosti na aktuální fázi našeho menstruačního cyklu.

Jednotlivé fáze si můžeme spojit s archetypy slovanských bohyň. Archetyp je pravzor, který je součástí nás všech a objevuje se v našich životních příbězích. Je to „to něco“, co máme všichni společné, v čem se můžeme poznat. Archetypy (jak o nich mluvil Carl Gustav Jung) spadají do kolektivního nevědomí.

Ženy-570x319

Každá žena má v sobě bohyni, každá žena JE bohyní. Podle toho, v jaké fázi menstruačního cyklu se právě nachází, převažuje v ní konkrétní bohyně a má vliv na to, jak žena jedná, jak se cítí a co ze sebe vyzařuje.

OBDOBÍ MENSTRUACE – vládne bohyně Morena

Období menstruace je obdobím útlumu a  bývá ztotožňováno s ročním obdobím zimy. V tomto čase bychom měly hodně odpočívat (a je to tak v pořádku, protože pokud si odpočinek dopřejeme, získáváme energii pro celý další cyklus), jsme unavené a málo výkonné. Přicházíme do těsného kontaktu samy se sebou, se svou duší. Dostáváme se ke své skutečné podstatě. V tomto období pečujeme hlavně samy o sebe. Spolu s menstruační krví z našeho života můžeme propustit vše, co už je staré, nefunkční a nepotřebné. Morena nám pomáhá udělat si v životě pořádek. nastolit řád, najít prostor pro odpočinek a vše nové, co do našeho života nyní přijde. Období menstruace je vhodné pro to, abychom si ujasnily, kde se nacházíme. Jsme se svým životem spokojené? Co se nám daří a co bychom naopak rády změnily?

OBDOBÍ PO MENSTRUACI – vládne bohyně Vesna

Prožíváme své malé jaro. Přichází k nám nová energie, máme spoustu síly, svěžích myšlenek i chuť pouštět se do nových projektů. Jsme v dynamické fázi svého cyklu. Právě teď se víc než kdy jindy zaměřujeme na výkon, vše je rychlé, v pohybu. Pro naše tělo v této fázi je nesmírně důležitá fyzická aktivita. Pokud chcete začít s hubnutím či cvičením, věřte, že těsně po menstruaci je k tomu ta nejvhodnější doba. Jsme odhodlané uspět a vítězit. Vesna je mladá, nespoutaná a nezávislá bohyně, která s přehledem zvládne více věcí najednou. V tomto období snadno splníme i úkoly a resty, které dlouho odkládáme. Jakoby zavál nový svěží vítr a my se s pevností a odhodláním pustíme i do toho, co se nám předtím zdálo nepříjemné. Pak máme radost a dobrý pocit ze sebe samé. Na druhou stranu je Vesna ale také nestálá, a tak nám může občas činit potíže, dotahovat věci do konce.

OVULACE – vládne bohyně Živa

V ovulační fázi bývá žena extrémně ženská. Baví ji o sebe pečovat, krášlit se, chce se druhým líbit. Stejně tak s láskou pečuje o všechny kolem sebe – o manžela, děti, přátele, klienty i zvířata. Na povrch se dostává matka v nás – něžná, milující, láskyplná, oddaná a empatická. Žena v ovulaci je velmi komunikativní a společenská. Proto je tato doba vhodná pro uspořádání večírku, na kterém můžeme uspokojit svou touhu po utužování vztahů a komunikaci s blízkými.  Žena nyní s radostí pečuje o své vztahy, pro druhé by se rozdala. Je smyslná a plodná na všech úrovních. Prožívá své malé léto.

PŘEDMENSTRUAČNÍ OBDOBÍ – vládne Bohyně Chors

Premenstruační fáze je spojována s podzimem. Většina žen nemá toto období v oblibě, protože se na povrch dostávají naše nezpracované energie. Jsme melancholické, podrážděné, plačtivé, extrémně kritické a přecitlivělé. Právě v premenstruační fázi si můžeme všimnout častějších bolestí hlavy, bolesti v podbřišku a vnitřního neklidu. Protože máme potřebu zbavovat se přebytečných myšlenek, uklízíme velmi často v tomto období i vnější prostor (byt nebo dům), protože nám to dodává pocit, že současně s tím si děláme pořádek i samy v sobě. Může se nám zdát, že selháváme ve všech svých rolích a úkolech. Přitom jde o velmi kreativní a tvořivé období. Je ale potřeba umět jej vyvážit odpočinkem. Těsně před menstruací nám ubývají fyzické síly. Neznamená to ale, že musíme zůstat sedět se založenýma rukama. Právě naopak! Přichází k nám nevšední řešení, nápady i kreativita. Teď je ideální čas pro tvůrčí psaní pohádek, básní i povídek, kreslení, ruční práce nebo tvoření šperků.

Měly bychom si však dávat pozor na vše, co nás může vyvést z duševního klidu a rovnováhy. Najděme si prostor samy pro sebe a náš tvůrčí potenciál.

joy

Jestliže se chceme spojit samy se sebou a lépe si porozumět, měly bychom se naučit přijímat každou ze čtyř bohyň, které se v nás skrývají. Díky tomu lépe pochopíme své emoce a dokážeme si plánovat aktivity tak, abychom byly co možná nejvíce produktivní. Všímejme si změn, které nás během měsíce provázejí na poli psychických i fyzických sil, kreativity, komunikace. Buďme v souladu se svým menstruačním cyklem. Milujme všechny čtyři bohyně v nás!

Monika

Jsem terapeut energetické psychologie & EFT, kouč a kartářka. Prostřednictvím EFT terapií i výkladů karet nahlížím s láskou a úctou do lidských příběhů a provázím a podporuji své klienty na jejich cestě ke zdraví, štěstí i úspěchu, na cestě zpět k sobě sama. Věřím, že sny se plní...když jim uvěříte a jdete jim naproti. Více o mně si přečti zde>>

Komentáře