Jak vnímám menstruaci, tak vnímám své ženství

Existuje mnoho žen, které z různých důvodů nechtějí užívat hormonální antikoncepci, zároveň se však bojí ji vysadit, protože mají pocit, že na trhu k dispozici není žádná srovnatelně bezpečná metoda, jak se chránit před nechtěným těhotenstvím.

Kateřina Juřenčáková je lektorka a poradkyně přirozené antikoncepce a ženských témat. Vytvořila také projekt Přirozená antikoncepce.

Katka

Katko, co si máme představit pod pojmem přirozená antikoncepce?

Přirozená antikoncepce není úplně šťastný název, přesto ho ráda používám, protože lidé, kteří hledají alternativu k hormonální antikoncepci často používají toto slovní spojení. Učím metodu, která není jen antikoncepční. Je to komplexní metoda, která pomáhá dokonale poznat plodnost a ženský cyklus a tím se dá využít jako velmi spolehlivá ochrana proti nechtěnému početí, ale také se dá využít k vědomému početí, ke zjištění příčin nechtěné neplodnosti a určitě také k hlubokému sebepoznání. Můžeme si pod tímto názvem představit metodu, která nás vede k vědomé plodnosti. Metoda má název Symptotermální metoda.

Co je a jak funguje Symptotermální metoda?

Symptotermální metoda je vědecky a lékařsky podložená metoda, která vychází z nejmodernějších poznatků o lidské plodnosti. Žena nebo pár, kteří s touto metodou pracují, přesně vědí, kdy jsou plodní a kdy neplodní, na základě komunikace ženského těla. Tělo nám dává signály a my si jich všímáme a zapisujeme. Všímáme si symptomů plodnosti, což je zejména děložní sekret, který se během cyklu mění, ale také termálních změn, kdy si žena měří a zapisuje několik dnů v cyklu bazální teplotu. V praxi to vypadá tak, že si žena v průměru 10 dnů v cyklu všímá svého děložního sekretu a teploty a na základě toho dokáže velmi přesně vyhodnotit své plodné a neplodné období.

Je vhodná pro všechny ženy?

Symptoterámální metoda Sensi Plan, kterou učím, je vhodná pro všechny ženy, včetně těch, které mají nepravidelné cykly. Tato metoda totiž plodnost nevypočítává, ale určuje z každého individuálního cyklu. To jí také zaručuje daleko vyšší spolehlivost.

Existují ještě nějaké další benefity, které STM ženě do života přinese?

Každá jsme jiná. Osobně můžu mluvit za sebe a své klientky, které přínosy popisují. U mne to byla schopnost začít o sexualitě, plodnosti mluvit a pojmenovávat, co potřebuji. Dokonalé poznání svého těla a plodnosti. Ztratila jsem z plodnosti strach a začala si užívat její tvořivou velkou sílu vědomě. A v neposlední řadě úžasný důvod sexualitu neprožívat stereotypně. Protože máme s mužem dny plodné a dny neplodné a je potřeba hledat různé způsoby, jak si projevovat lásku a intimitu. Dovedlo mě to k prozkoumávání vědomého milování, tantrických a taoistických přístupů. Pochopila jsem, co to je vědomá sexualita a jak s ní pracovat. Je to úžasné.

A co její spolehlivost?

Symptotermální metoda je vysoce spolehlivá metoda ochrany proti neplánovanému početí, její spolehlivost je srovnatelná s hormonální pilulkou, uvádí se při správném používání 99,6 %. U hormonální pilulky je to při správném používání 99,7 %. Vycházím z knihy Technologie kontracepce 19. vydání, která patří mezi „zlatý standard“ informací o antikoncepci a její spolehlivosti. Více informací najdete zde.

Katka2

Jak se stavíte k hormonální antikoncepci? Z jakého důvodu jste od ní upustila a začala zkoumat jiné metody ochrany a pak tedy i STM?

Hormonální antikoncepce je nástroj, který můžeme využívat vědomě nebo zneužívat. Nacházíme se v období, kdy tento nástroj nevyužíváme vědomě, ale často pod tlakem okolí, lékařů, předsudků, nepravdivých informací i vlastního strachu. O plodnosti koluje společností tolik mýtů a nepravd a dopady jsou velké. Např. proč by měla mít žena pravidelný 28 denní cyklus? To je jako by měla mít 90-60-90 a nebo je špatně. Nejsme stroje, každá jsme jiná. Základem zdraví je zdravý cyklus, ale ten určitě nemusí být ani pravidelný ani 28 denní. Osobně jsem od užívání hormonální antikoncepce upustila ze zdravotních důvodů. Měla jsem velké bolesti hlavy, výkyvy nálad, ztrátu libida, přibrala jsem a necítila jsem se ve svém těle dobře. Hormonální antikoncepce mně udržovala v odpojení od sebe samé a to často popisují i mé klientky.

Když je člověk několik let zvyklý používat při milování kondom, může se na začátku cítit nesvůj a být nedůvěřivý k tomu, že STM funguje. Pak se plně neoddá prožitku při milování… Co s tím? 🙂

Kondom má spolehlivost! „jen“ 98 %. Takže pokud se pár rozhodne pro Symptotermální metodu, volí metodu spolehlivější. Některé páry se rozhodují si v neplodných dnech užívat milování plně a v plodných použít kondom, ale v tom případě jde pak spolehlivost za kondomem. Myslím, že páry, které se milují výhradně s kondomem, velmi brzy poznají, jak rozdílné a o kolik krásnější a příjemnější je milování bez kondomu. Ale chápu dotaz a většinou říkám, že najít důvěru v Symptotermální metodu trvá tak 3 cykly a je dobré mít se na koho obrátit, když přijde nejistota. Osobně své klienty velmi podporuji, když cítí nejistotu a chtějí poradit nebo pomoci se záznamem.

Bude STM fungovat i u slečny, která ještě nemá menstruaci pravidelně?

Ano bude, jak jsem již psala, není důležitá pravidelnost a věk v podstatě nehraje roli. U mladých dívek je potřebná kvalitní podpora, mít se na koho obrátit, mít někoho kdo praktikuje a může poradit. Ideální je, když je to máma, ale může to být zkušená kamarádka, teta, známá. Každopádně naprostá většina odborníků se shoduje, že příliš brzké zahájení pohlavního života vede k mnoha patologickým jevům. Je tedy dobré i na to dospívající upozornit, připravit a vzdělávat, tak aby si zbytečně neubližovali. Já sama jsem Symptotermální metodu poznala v 19ti letech, rok jsem ji spolehlivě využívala a jen proto, že jsem neměla podporu a neviděla přesah, tak jsem s tím skončila. Vrátila jsem se k ní až po několika letech plných obav ze své plodnosti, bylo to až po porodu třetího syna. Teď si tento stav vědomí plodnosti velmi užívám.

Dá se z Vašeho pohledu jednoduše poradit ženě, která zatím není plně spojená se svým tělem, jak může napomoct tomu, aby rozuměla jeho signálům a uměla mu naslouchat?

Myslím, že bychom se měli v této oblasti vzdělávat. Kvalitní informace nám nejrychleji poslouží k tomu, abychom poznali procesy našeho těla. Dál je to o rozvíjení, sebepřijetí, intuici a naslouchání si. Ale kvalitní informace o plodnosti, by měly mít všichni a bohužel nemají. Na semináři mi pak dospělí lidé říkají, proč nám tohle někdo neřekl, když jsme byli mladší?

Jezdíte na besedy do škol, kde mladým dívkám předáváte informace a zkušenosti o menstruaci, o antikoncepci… Můžete tedy nějakým způsobem zhodnotit, jak jsou dívky dnes informované a připravené na svou plodnost? Jaké poselství o menstruaci dostávají od svých maminek?

Mám tu čest přednášet na mnoha školách v ČR a setkávat se s různými přístupy. Někde jsou dospívající hodně informovaní, někde vůbec. Ale často se stává, že mají takové ty mainstreamové informace plné mýtů. K menstruaci přistupují bohužel velmi negativně, odmítají ji. Osobně ráda říkám, že menstruace = ženství. Jak vnímám menstruaci, nakolik ji mám ráda, přijímám, odmítám, natolik vnímám nebo nevnímám své ženství. Na všechny školy se ale nedostaneme, a tak jsem na základě žádosti maminek vytvořila vzdělávací video Od dívky k ženě, které je pro všechny, kteří chtějí předat dcerám, ale i synům maximum informací a hledají vhodný způsob.

Katka3

Jakou roli v tématu menstruace a ženské plodnosti hrají dnes muži?

Určitě zásadní. Muži by měli mít kvalitní informace o plodnosti, menstruaci, cykličnosti. Většinou celý život žijí s ženou nebo i více ženami, dcerami a při tom opakovaně říkají, že jim vůbec nerozumí. Stačí ale rozklíčovat základní principy naší rozdílnosti, uvědomit se, že žena je cyklická a že za jeden cyklus je 4x jiná, což je způsobeno hormonálními změnami v jejím těle. A najedou je soužití pochopitelnější, mužům se uleví, pochopí, co se s jejich ženou děje, že za to nemohou oni, ale že to je proces v jejím těle, který mění nálady, pohledy, emoce. Je to osvobozující a přináší to do partnerství více porozumění. Naštěstí vnímám na mých seminářích, že muži o toto téma mají zájem, chodí jich stále více. Mám z toho velkou radost

Děkuji za rozhovor.

Více o projektu Přirozená antikoncepce a vzdělávací videa najdete zde.

Osobní stránky Kateřiny Juřenčákové jsou Zenaluna.cz.

Monika

Jsem terapeut energetické psychologie & EFT, kouč a kartářka. Prostřednictvím EFT terapií i výkladů karet nahlížím s láskou a úctou do lidských příběhů a provázím a podporuji své klienty na jejich cestě ke zdraví, štěstí i úspěchu, na cestě zpět k sobě sama. Věřím, že sny se plní...když jim uvěříte a jdete jim naproti. Více o mně si přečti zde>>

Komentáře