Je jim pět a soutěží o titul královny krásy

Soutěží miss dnes existuje celá řada. Přihlásí-li se do takové soutěže mladá dívka či žena, patrně se nad tím nikdo nepozastaví. Je to její svobodné rozhodnutí a ví, do čeho jde. Předpokládá se, že je dostatečně zralá na to, aby nápor, který je s touto soutěží spojený, bez větších potíží zvládla.

Co když je ale účastnicí takové soutěže malá holčička, která chodí teprve do mateřské školy?

Už i v naší republice se rozvíjí trend dětských soutěží krásy. Na Spojené státy, kde se každoročně koná hned několik těchto klání, naštěstí stále nedosahujeme.

Kvůli soutěžím krásy musí holčičky podstupovat mnohé procedury. Možná jste zaregistrovali případ, kdy matka své osmileté dceři nechala píchat botoxové injekce proti vráskám. Nechtěla, aby dívka vypadala mezi ostatními soutěžícími staře. Příliš velká dávka botoxu či její špatná aplikace však může u dítěte způsobit dýchací obtíže nebo problémy s polykáním. Botoxové injekce by neměly být podávány osobám mladším osmnácti let, důvodem je mimo jiné ochromení stále se vyvíjejících dětských svalů.

Jak je vidět, s předpisy si nikdo moc hlavu neláme.

Nesplněné sny matek?

Matky těchto dívek si pravděpodobně přes své malé dcerky často kompenzují vlastní životní neúspěchy, snaží se si jejich prostřednictvím splnit sny, na které ony samy ve svém životě nedosáhly. Nutí tak dcery dlouhé hodiny trénovat dokonalou chůzi na vysokých podpatcích, barví jim vlasy, lakují nehty, lepí umělé řasy, vytrhávají obočí nebo bělí zuby. Na tvář jim nanášejí tuny make-upu. Často musí holčičky navštěvovat solárium, aby měly bezchybně opálenou pleť. Výjimkou není ani depilace či vycpávání prsou, aby holčička působila více žensky.

Beauty-pageant-570x319

Zní to až ironicky. Na první pohled přece každý vidí, že se holčičky do dospělých jen stylizují a o přirozenosti nemůže být ani řeč.

Matky holčiček jsou často přísné nekompromisní a tak zaslepené vidinou úspěchu v soutěži, že nepřipouští sebemenší nedokonalost a do vzhledu děvčátek investují nemalé peníze. Vše musí být perfektní.

Dívenkám je už odmala předkládáno, že být umělá a nepřirozená je naprosto v pořádku, že jen takto mohou ve světě obstát.

Přemýšlím, kolik škody na duši holčičky může napáchat takový neuskutečněný sen ambiciózní matky. Tu možná vůbec nenapadne, jak tím svou dceru ničí. Dává jí špatný příklad, nutí ji do vlastní iluze dokonalosti a možná tím vším do budoucna zadělává nejen na tělesné, ale hlavně psychické potíže své dcery. Z dívek pak dost možná vyrůstají úzkostlivé slečny, a to už je jen krůček k tomu, aby se u nich objevila například některá z poruch příjmu potravy. Dívenky budou žít neustále ve strachu, že zklamou a nenaplní očekávání okolí.

Soutěže krásy jsou skvělým byznysem. Jejich pořadatelé si přijdou na pořádné peníze a divácká sledovanost televizních přenosů také neustále vzrůstá.

Důsledkem může být poškozená psychika

Pro většinu lidí je nejspíš těžké pochopit, jak někdo může z vlastního dítěte dobrovolně dělat umělou figurínu a líčit a oblékat ji jako dvacetiletou ženu. Přesto o podobných případech slýcháme stále častěji. Psychika děvčátek je negativně poznamenaná a už od dětství pak mohou fungovat na vnitřním programu, že vzhledu musí přikládat abnormální důležitost.

Nikdo se už ale nestará o jejich přání nebo potřeby. Jen plní rozkazy svých matek a pořadatelů dané soutěže. Jako zvířata. Jestliže udělají něco špatně, náležitě si to potom odskáčou. Je přece nepřípustné, aby po tolika přípravách něco zvoraly. A když k tomu přece jenom dojde, prohlubuje to u holčiček pocit selhání: nejsou dostatečně krásné a úspěšné a maminky to potom mrzí.

Podívejte se na toto video.

Každá vývojová etapa má v životě člověka svoji úlohu. Je-li dítě malé, mělo by se radovat, hrát si s kamarády. Pokud místo toho nacvičuje choreografii a podstupuje procedury na „zkrášlení“ svého vzhledu, dost možná ho to poznamená na celý život.

Co si o dětských soutěžích krásy myslíte vy?

Monika

Jsem terapeut energetické psychologie & EFT, kouč a kartářka. Prostřednictvím EFT terapií i výkladů karet nahlížím s láskou a úctou do lidských příběhů a provázím a podporuji své klienty na jejich cestě ke zdraví, štěstí i úspěchu, na cestě zpět k sobě sama. Věřím, že sny se plní...když jim uvěříte a jdete jim naproti. Více o mně si přečti zde>>

Komentáře