Když se řekne volná menstruace…

S paní Ilonou Bittnerovou jsem si již před časem povídala o ženách, ženském cyklu a o menstruačním kalíšku. Dnes bychom vám rády přiblížily téma volné menstruace neboli bezvložkové metody. Možná skrze ni posílíte spojení s vlastním tělem.

Ilono, povězte mi, co si máme představit pod pojmem volná menstruace? Jak tato metoda funguje?

Jedná se o takovou menstruaci, při které nepoužíváte žádné hygienické potřeby. V Čechách se ustálilo více jmen pro tento způsob, také svobodná nebo vědomá menstruace. Volnou menstruaci by totiž šlo snadno zaměnit i se způsobem, kdy žena při menstruaci nechává krev volně vytékat (některé ženy toto používají jako protest proti společnosti, ve které je menstruace vnímána jako tabu). U „naší“ volné menstruace ale nejde o to, že by se objevily skvrny na oblečení. Naopak žena je více napojena sama na sebe a všímá si, kdy je už nutné si zajít na toaletu a nechat menstruační krev odtéct. Krev totiž při menstruaci nevytéká ven neustále. Jen když se děloha dost naplní, krev skrz děložní čípek vyteče do pochvy a pak ven. Pokud si před tím dojdete na toaletu a uvolníte se, pak krev odteče – sama si rozhodnete o tom, kdy to bude.

Při volné menstruaci je asi potřeba mít posílené svaly pánevního dna. Můžete čtenářkám poradit, jak mohou svaly zpevnit?

Je to rozhodně praktické. Protože pokud se děloha přeplní a krev přes čípek proteče dříve, než dojde žena na toaletu, pak je jediná možnost stáhnout svaly pánevního dna a podržet krev ještě chvíli uvnitř pochvy. A samozřejmě v takovém případě je nutné vyhledat co nejdřív toaletu. Svaly pánevního dna lze posilovat speciálním cvičením (např. metoda 3×3, mohendžodáro), cvičením s vaginálními kuličkami nebo i vědomým stahováním pochvy během sexu. Posílené pánevní dno má mnoho výhod, mimo jiné i lepší prožívání orgasmu.

Podle čeho žena pozná, kdy je vhodný čas zajít na toaletu, aby se jí nestala nehoda s ušpiněným oblečením?

Záleží to na síle menstruace a každá žena to bude mít jinak. Také obecně platí, že první dny menstruace je nutné na toaletu chodit častěji. Já osobně chodím na toaletu prostě častěji než jiné dny nebo někdy cítím tlak v podbřišku tak vím, že je čas. Pokud jsem někde v blízkosti toalety, nemusím na to moc myslet a když náhodou zapomenu, použiji svaly pánevního dna a na toaletu zaběhnu, když už je to nutné. Pokud jsem ale byla lyžovat, tak jsem si během dne došla na toaletu vícekrát, abych pak nebyla překvapená uprostřed sjezdovky. 🙂

Funguje volná menstruace i v noci? Jaká je Vaše zkušenost?

Já spím v průměru tak 7 hodin. Pro mé tělo je dostačující zajít si na toaletu před spaním a pak hned jak se probudím. Takže mi to funguje dobře.

ilona

Je možné praktikovat metodu volné menstruace s menstruačním kalíškem?

Teoreticky by kalíšek šel použít jako pojistka, ale vyndávat ho a znovu zavádět několikrát za den by bylo dost nepohodlné a podle mých zkušeností by žena také často sklouzla k tomu „teď vědomé vyprázdnění vynechám a nechám krev v kalíšku a potom…“. A takhle se to rozhodně natrénovat nedá. Pro mě byl nejlepší zkušeností právě ten týden na lyžích, kdy jsem si zapomněla všechny hygienické pomůcky doma.

Možná volná menstruace ženu zaujala, ale zároveň v ní může probouzet obavy. Třeba že se ušpiní, bude ve stresu z toho, že „na to“ musí pořád myslet, …. Jak potom zvládnout tyhle vnitřní bloky, které mohou ve volné menstruaci ženě bránit?

Není nutné začínat bez jakékoliv hygienické pomůcky. Já jsem používala slipovky z bio bavlny. Pořád „na to“ myslet – to ano, to je totiž právě ta pointa celé volné menstruace. Je to pouze pro ženu, která chce myslet na to, že menstruuje, která chce ten proces vědomě prožít. Pokud je pro ženu menstruace obtěžujícím problémem, nebude to fungovat. Dočtete se také, že volná menstruace může pomoci zbavit se menstruačních bolestí. Ano, ale není to dle mého názoru ani tak o fyzické technice, jako o psychickém nastavení a přijetí menstruace a také sebe sama jako plodné a zároveň menstruující ženy.

Má volná menstruace i nějaké zdravotní výhody?

Jak jsem zmínila, mohou vymizet menstruační bolesti. A výhodou je samozřejmě také absence jakékoliv hygienické pomůcky – nic se nevkládá dovnitř a nedráždí se sliznice. Nepoužívají se žádné chemicky bělené pomůcky dotýkající se citlivých partií apod. To samo o sobě může výrazně přispět k znovuobnovení přirozeného poševního prostředí a ke zdraví.

Často o menstruaci hovoříte se ženami. Tak pravděpodobně můžete zhodnotit, jak se staví k volné menstruaci (a menstruaci vůbec)… Máme ještě stále takový problém přijmout svůj cyklus? Čím to je?

Jako všichni i já se pohybuji ve své osobní bublině, a tak je kolem mne mnoho žen, které svou menstruaci přijímají s radostí, využívají menstruační krev např. k hnojení květin a nemají žádné problémy s tím, že mají během cyklu různé nálady. Bylo by ale hodně krátkozraké podle toho posuzovat celou společnost! Obávám se, že většina žen stále vnímá menstruaci jako problém a tím, že s ní vlastně bojují, si způsobují spoustu zdravotních potíží. A čím to je? Můžeme svalovat vinu na společnost nebo naše matky, ale nejjednodušší odpověď je „protože to tak chtějí“. Dnes je dostupné obrovské množství informací i kurzů, ale pro některé lidi je jednodušší nadávat na věci než je měnit (resp.měnit sebe a své postoje).

Myslíte, že metodu volné menstruace dokážou praktikovat  všechny ženy? Jsou nějaké skupiny žen, které s ní mohou mít problém? (Kterým fungovat nebude?)

Myslím si, že volnou menstruaci může praktikovat každá žena. Otázka je, zda ze dne na den. Ženy, které jsou nemocné a/nebo mají velmi silnou menstruaci, budou mít s praktikováním více problémů.

Co Vám osobně volná menstruace přinesla?

Volnost. 🙂 Na dovolené jsem se nezhroutila, že si budu muset jít někam koupit nějaké nevyhovující hygienické potřeby, jen jsem měla další výzvu, při jaké příležitosti to s volnou menstruací zvládnu.

Článek byl publikován také na serveru Zapni mozek.

 

Monika

Jsem terapeut energetické psychologie & EFT, kouč a kartářka. Prostřednictvím EFT terapií i výkladů karet nahlížím s láskou a úctou do lidských příběhů a provázím a podporuji své klienty na jejich cestě ke zdraví, štěstí i úspěchu, na cestě zpět k sobě sama. Věřím, že sny se plní...když jim uvěříte a jdete jim naproti. Více o mně si přečti zde>>

Komentáře