Úklid doma, úklid v duši

Když mám pocit, že je toho na mě v životě moc, že se na mě valí jeden problém za druhým, velmi často uklízím fyzický prostor. Uvědomila jsem si díky tomu, že úklid je velmi mocným terapeutickým nástrojem. A nemyslím tím pouze běžný denní úklid, který tak nějak asi děláme všichni.

Jakmile máme mysl zahlcenou starostmi, býváme neklidní, podráždění, nesví. V takových chvílích se víc než jindy potřebujeme zastavit a ukotvit v klidu a harmonii. Někteří z nás se pak (a já se řadím mezi ně) snaží vytvořit přehledné a stabilní místo alespoň doma a pěkně z gruntu začnou uklízet. Vyhazují hromady starých nepotřebných papírů, třídí již nenošené oblečení, zbavují se věcí, které celý rok nepoužili, …

Aby energie proudila

Všechny předměty, kterými jsme doma obklopeni, vyzařují určitou energii a zrcadlí naše vnitřní já. Pokud nám v životě vládne chaos a nepořádek, pak ani nesoulad a hromadění věcí našemu vnitřnímu prožívání příliš nepomůže. Naproti tomu však úklidem fyzických prostor můžeme výrazně napomoci tomu, abychom se cítili lépe v duši.

Věci, které máme rádi a které často používáme, mají v sobě živou energii. Přinášejí nám radost, nadšení, používáme je k tomu, co chceme nebo potřebujeme a taková energie stále proudí.

mess-clipart-messed-up-house-clipart-1

Obklopujeme-li se takovými milovanými věcmi, kdykoli se na ně podíváme nebo je k něčemu použijeme, je pro nás daný předmět také zdrojem radosti, podpory, příjemných pocitů.

Rozhlédněte se kolem sebe. Co vidíte? Máte doma jen věci, ze kterých čerpáte sílu? Takové, které vás dokáží svou energií pohladit jen když na ně pohlédnete? Nebo jste zavaleni starými, nefunkčními, nepotřebnými či rozházenými předměty?

Věci, které nepoužíváte nebo nemáte rádi

Ty druhé zmíněné z nás sílu vysávají a my pak můžeme mít pocit, že se energie našeho života zpomalila, že stagnuje a náš život se vůbec nehýbe kupředu. Čím dříve se tohoto nepořádku zbavíme, tím rychleji se opět nastartuje celý náš život a začne se pro nás vyvíjet příznivějším směrem. Jak to? Se vším, co vlastníme, jsme propojeni energeticky, a tak i neživé předměty působí na naši pohodu a v konečném důsledku i na naše zdraví.

Kolik z nás má ale doma věci, které jsme si kdysi koupili, ale vlastně jsme je celý rok nebo dokonce celá léta vůbec nepoužili? A co takhle nevhodné dárky, které jste si ze slušnosti ponechali, přestože se vám nelíbí, nepřináší vám radost a sedá na ně prach? Když se těchto nemilovaných a nepoužívaných věcí vzdáte, jak věřím, pocítíte úlevu na těle i v duši. Vytvoříte tak prostor pro novou energii, která bude váš život rozjasňovat a těšit a nikoli brzdit v rozvoji.

Neuklizené/neroztříděné věci

Většina lidí vnitřně prahne po pocitu jistoty. Jestliže máme ve svých věcech pořádek a vždy víme, kde je najdeme, přináší nám to klid a mír. Někteří z nás však nejsou schopni organizace a dokonce i často tvrdí, že mají ve svém nepořádku systém. Může to tak být, nicméně nic to nemění na tom, že neuklizené místo zbytečně zatěžuje i naši mysl.

Spring-Cleaning-WU

Zdroj: hercampus.com

 

Vše, co doma máme, by mělo mít alespoň přibližně své stálé místo. Ať už jde o prostor, kam ukládáte příchozí poštu, další důležité písemné dokumenty, které se „z ničeho nic“ objeví a které by se bez včasného zařazení třeba do konkrétní přihrádky ve vaší pracovně staly součástí velkého nepořádku a zmatku. Jen si to představte – jedna obálka se válí v kuchyni na stole, faktury leží v předsíni na botníku, kam jste je položili po příchodu z práce a tu důležitou smlouvu, kterou máte zítra podepsat, pro změnu vůbec nemůžete najít. Zmatek nad zmatek. Komu by z toho nešla hlava kolem?

A čím více takových neuklizených a poházených věcí máte, tím méně se vám chce do jejich třídění. Stejně tak do této kategorie mohou spadat předměty, které jste si jednoho krásného dne pořídili a řekli si: Teď to dám sem a později to někam uklidím. Velmi často už daný předmět na tom místě zůstane a neuklidíte jej nikdy. Klidně na onom místě bude ležet měsíce i roky, přestože při každém pohlédnutí na tu věc tak nějak cítíte, že na toto místo nepatří a vlastně vás tam slušně rozptyluje.

Příliš mnoho věcí na malém prostoru

Možná prostě máte malý byt. Nebo se vaše rodina rozrostla a najednou máte až příliš mnoho věcí, zatímco fyzicky se prostor, který obýváte, samozřejmě nezvětšil. Pak pod nánosem všech věcí, které doma máte, může váš obytný prostor působit velmi stísněně. Jako by se v něm nedalo pořádně dýchat. I vy sami můžete začít pociťovat jistou tíhu, když se zdá, že není moc jiných možností, jak nedostatečný prostor provzdušnit a otevřít. V takovém případě máte v zásadě asi dvě možnosti. Přestěhovat se do většího a nebo z bytu vystěhovat vše, co nutně k životu nepotřebujete, co nemilujete co vám doma zabírá místo.

Nedokončené úkoly a projekty

Přestože tento typ „nepořádku“ nebývá tolik vidět, odsává z nás energii přinejmenším stejně jako jakýkoli jiný chaos. Může jít o nedokončené drobné domácí opravy (kapající kohoutek, knoflíky, které jste už dávno chtěli přišít) nebo třeba nevyřízené telefonáty. Všechny tyto úkoly, jež před sebou tlačíme, v nás zvyšují pocit napětí a nervozity, ačkoli si to možná vůbec neuvědomujeme či nechceme přiznat. Kdybychom si na ně našli chvilku, hravě bychom je zvládli a naše mentální kapacita by se uvolnila.  Čím více konkrétní činnost odkládáme, tím více také bráníme tomu, aby náš život pokročil kupředu. Energie se opět rozproudí správným směrem, když si dané úkoly budeme moci v hlavě „odškrtnout“ jako splněné.

Pro klid v duši

Miluju pocit, že do sebe všechno zapadá, že jsou věci tak, „jak mají být“. V průběhu života však všichni míváme období, kdy se zdá, že už nikdy nepocítíme klid, jsme v napětí a stresu, valí se na nás jedna špatná zpráva za druhou a  my už nemáme sílu. V tu chvíli začínám vždy hodně uklízet. Vezmu krabice, pytle a začnu vyhazovat a přebírat papíry, oblečení, to, co už nepoužívám a nepotřebuju.

Zdroj: littlemodernist.com

Zdroj: littlemodernist.com

 

Nechávám si jen věci, které jsou mým jasným ANO. Najednou vidím, kolik se mi ve skříňkách a poličkách uvolnilo místa a mám z toho skvělý pocit. Symbolicky se znova nadechnu. Vím, že jsem skrze úklid umožnila nové a svěží energii, aby vstoupila do mého života. Pak uklízím věci zvenku – tak, aby bylo vše čisté, srovnané,  na pohled krásné a příjemné. A stejně tak to mívám s lidmi. Neponechávám si v životě lidi, kteří nejsou kompatibilní s mojí energií, takové, kteří si pořád jen stěžují, závidí, nepřejí druhým nebo mě jinak vysávají. Vlastně – takové osoby už v mém životě nenajdete, protože na tento úklid velmi dbám. 🙂

Možná, že praktický úklid moje závažné problémy jako takové neřeší. Ale minimálně mi dává sílu, uvolňuje napětí a dočerpává mentální energii. Dává mi pocit, že tak jak jsem si utřídila a porovnala své předměty doma, utřídila a porovnala jsem si při té činnosti i něco v duši. A to je vždycky dobře.

Monika

Jsem terapeut energetické psychologie & EFT, kouč a kartářka. Prostřednictvím EFT terapií i výkladů karet nahlížím s láskou a úctou do lidských příběhů a provázím a podporuji své klienty na jejich cestě ke zdraví, štěstí i úspěchu, na cestě zpět k sobě sama. Věřím, že sny se plní...když jim uvěříte a jdete jim naproti. Více o mně si přečti zde>>

Komentáře